» Dotácie 2014 - Fotovoltaika

Dotácie - Fotovoltaika 2014

Štátna podpora (dotácie) podpora bude od roku 2014 pre vysokoefektívne kotle na drevo, slnečné panely (kolektory) a fotovoltaické solárne systémy určené na ohrev vody, malé fotovoltaické elektrárne (fotovoltaické panely), malé veterné turbíny a tepelné čerpadlá.
Koncepcia uvažuje s podporou malých zdrojov, ktoré väčšinu vyrobenej energie spotrebujú v mieste výroby a len mierne prebytky budú dodávať do distribučnej siete. Podpora bude od 1 kw do 10 kw solárny fotovoltaický systém.

Peniaze určené na podporu majú pochádzať z eurofondov.
Od roku 2014 do roku 2020 by na tento účel mohlo ísť celkovo 100 miliónov eur. Zatiaľ nie je jasné, koľko peňazí by mohli získať záujemcovia o jednotlivé druhy zdrojov tepla či elektriny. "Je ale možné uviesť, že podpora na zdroj s inštalovaným výkonom od dvoch do troch kilowattov by mala orientačne byť 1500 eur", podotkol pre agentúru SITA Vážny.
Výška podpory bude podľa neho závisieť napríklad aj od množstva žiadostí o podporu od budúcich prevádzkovateľov malých zdrojov.

Podpredseda vlády predpokladá, že do roku 2020 by sa malo na Slovensku nainštalovať takmer 68 tisíc dvojkilowattových obnoviteľných zdrojov a necelých tri tisíc desaťkilowattových zdrojov. Vyrobiť by mali ročne viac ako 163 000 MW energie. "Z hľadiska vlastníkov malých zdrojov je prínos najmä vo výraznom znížení závislosti na odbere elektriny z distribučnej sústavy, čo im prinesie aj finančnú úsporu nákladov na elektrinu, "konštatoval Vážny.
Na Slovensku bolo k začiatku tohto roka zaregistrovaných 201 malých zdrojov využívajúcich OZE s inštalovaným výkonom do 10 kilowattov.

 

MjgwZGU