KONTAKTY

Jakama - Green Energy
Podkoreňová 32
977 01 Brezno, Slovensko
tel: +421 905 318 162, +421 915 240 535
info@jakama-ge.sk

NAJPREDÁVANEJŠÍ

Cena 1 879,92 Eur
Info v obchode
Cena 153,72 Eur
Info v obchode

» Čo je Ostrovný systém?
Čo je Ostrovný systém?


Ostrovné elektrárne - Off-grid

Ostrovný systém - Off-Grid

 

Ostrovný Off-grid systém
je takzvaný ostrovný systém, ktorý nemusí byť, alebo nie je pripojený do DS. Jeho zdrojom sú tiež fotovoltaické články s možnosťou kombinácie s veternou turbínou. FV a VT su pripojené na hybridný regulátor dobíjania, ktorý dobíja sústavu batérii, na ktoré je napojený sínusový menič meniaci jednosmerné napätie (48V DC) na striedavé napätie (230V AC). Pri inštaláciách s el. prípojkou sa systém spája aj s kontrolnou a riadiacou elektronikou, ktorá podľa potreby kontroluje a prepína medzi energiou zo siete DS a energiou z FVE.


Zloženie systému

1. Fotovoltaické moduly
Medzi najdôležitejšie súčasti Ostrovnej elektrárne patrí fotovoltaický článok (modul, panel), ktorý priamo premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Základom PV článku je kremík, ktorý podľa obsiahnutia a štruktúry delí panely na amorfné (tenkovrstové), polykryštalické a monokryštalické.

 

 

 

 

 

 


2. Veterná turbína
Ďalším zdrojom výroby el. energie môže byť veterná turbína v režime off-grid, prípadne hybridný off-grid/on-grid. Turbínu doporučujeme prevažne v oblastiach s vyšším veterným potenciálom napr. Podunajská nížina, Spiš atď.
VT dodávame v inštalovaných výkonoch od 0,5kw do 20kw, podľa potreby zákazníka. Podstavou pod turbínu je hydraulický oceľový stožiar s možnosťou sklápania.

 

 

 

 

 

 

 


3. Regulátor dobíjania
Regulátor dobíjania slúži na dobíjanie solárnych batérii, no predovšetkým ich chráni pred prebíjaním a tým predlžuje ich životnosť. Klasické solárne regulátori prispôsobujú nabíjacie napätie napätiu batérii a tým zabezepčujú efektívne dobíjanie.
Kvalitnejšie regulátori MPPT, vedia využiť zvyšné napätie PV ešte efektívnejšie a oproti klasickým solárnym regulátorom zvýšia celkový zisk el. energie systému o 20-30%.
Regulátori sa rozdeľujú podľa zdroja energie:

1. Solárne regulátory
2. Veterné regulátory
3. Hybridné regulátory (pripojená veterná turbína a solárny panel na jeden regulátor)

 


4. Solárne batérie
Pre uskladnenie energie sa používajú predovšetkým gelové solárne batérie s takmer nulovými výparami.

Parametre doporučenej batérie - 12V/200Ah gel solar

Životnosť: 10-15 rokov
Ah: 200
Napätie: 12V
Váha: 61,6kg
Rozmery: D 523mm x Š 240mm x V 219 mm

Najlepší pomer - cena/výkon

Pre malé systémy - 1-2 ks (12-24V DC)
Pre väčšie systémy - 4-8 ks (48V DC)
Pre veľké systémy - 16-32ks (96-240V DC)


5. Sínusový menič napätia
Menič napätia premieňa jednosmerné napätie (12V , 24V, 48V, 96V, 240V)DC z batérií na striedavé napätie 230V AC, totožné so sieťou v zásukách. V ponuke máme meniče v rozpätí od 1kw až do 250kw. (1F aj 3F)

 

 

 

 

 


6. Kontrolná elektronika - pre systémy on-grid/off-grid
Ako jediní v SR, sme vytvorili súbor kontrolnej a ochrannej elektroniky, ktorá neustále sleduje napätie batérii, menič, sieť a na základe stavu systému prepína pri systémoch on-grid/off-grid dodávky el. energie zo siete a z batérií.

 


7. Ochrana DC/AC
Neoddeliteľnou súčasťou každého systému je ochrana AC aj DC siete vo forme ističov AC aj DC a poistiek ANL pre DC. Pri stredných a veľkých inštaláciách sú zakomponované napäťové ochrany AC aj DC a poistkové odpájače v string boxoch.
Voľiteľnou ochranou je bleskozvod, určený prevažne pre veľké systémy.


 

 

MjE2Z